ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2346011
*
nr 234 6011
Spegel
Gustaviansk, H.70 (sk)
Utrop:
1.200 kr
Såld:
7.200 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 22 april 2003
kl 18:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/4 11:49:03
1
3.800 kr
22/4 14:24:20
2
4.000 kr
22/4 14:25:25
2
5.000 kr
22/4 15:53:07
3
5.000 kr
22/4 17:15:33
4
ledande budet*
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
9032 Spegel
85x66, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:57
-
9092 Spegel
Bemålad, 121x57 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:16
-
9273 Spegel
bronserad, 37x32 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:08
-
9272 Spegel
Bronserad, 37x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:03
-
9230 Spegel
Guldbemålad. Bredd: 66 cm, höjd: 95 cm
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:03
-
8193 Spegel
Gustaviansk stil, delvist förgylld. Bredd: 36 cm. ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:37
*
Spegel
nr 234 6011
Spegel
Gustaviansk, H.70 (sk)
Utrop: | 1.200 kr |
---|---|
Såld: | 7.200 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 22 april 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
22/4 11:49:03 | 1 | 3.800 kr |
22/4 14:24:20 | 2 | 4.000 kr |
22/4 14:25:25 | 2 | 5.000 kr |
22/4 15:53:07 | 3 | 5.000 kr |
22/4 17:15:33 | 4 | ledande budet* |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
9032 Spegel
85x66, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:57 -
9092 Spegel
Bemålad, 121x57 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:16 -
9273 Spegel
bronserad, 37x32 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:08
-
9272 Spegel
Bronserad, 37x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:03 -
9230 Spegel
Guldbemålad. Bredd: 66 cm, höjd: 95 cm
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:03 -
8193 Spegel
Gustaviansk stil, delvist förgylld. Bredd: 36 cm. ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 19:37